Babaeski Ticaret Borsası Başkanlığı

Borsamız Tarihçesi

Borsamız Tarihçesi

BABAESKİ TİCARET BORSASI
Babaeski İlçemizde 1950 ve 1960 yıllarında borsa teşkilatına benzer ve Belediyece sevk ve idare edilen bir tahıl pazarı kurulmuş ve belli yıllar hizmet verildikten sonra günün ekonomik politikaları nedeniyle işlevini yitirmiştir.

 1981 yılında Ticaret Borsalarının mevzuatında köklü değişiklikler yapılmış ve daha önce Belediye mücavir alanı olan çalışma alanları İl Borsaları için İl Hudutları İlçe Borsalarının İlçe Hudutlarına genişletilmiştir. Bu mevzuat değişikliğinden sonra Babaeski İlçemizde daha önce Borsa olmadığından dolayı Kırklareli Ticaret Borsası çalışma alanı içine girdiğinden 1983 yılında Kırklareli Ticaret Borsası Babaeski İlçesinde bir şube açmıştır. Aynı yıllarda ilçemizde faaliyet gösteren Tüccar ve Sanayicimiz müstakil Borsa kurulması için Bakanlık nezdinde girişimlerde bulunmuş ve fakat mevzuat müsait olmadığından girişimler sonuçsuz kalmıştır.

 14.06.1995 tarihinde Belediye Başkanı Gündüz ONAT, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Birleşik Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanlığı,Ziraat Odası Başkanlığı, Yağlı Tohumlar Kooperatif Başkanlığı, Zahireci-Toptancı Afsun AKGÜN, Necmi APAK ve Kenan YIKILMAZ'ın imza altına aldığı; Babaeski ilçesinde müstakil bir Borsa kurulmasına ait bir dilekçe ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığına başvuruda bulunmuştur.Bu başvuru Bakanlıkça incelenmiş olup, 21.09.1995 gün ve 24325 sayılı yazılarında 28.08.1995 gün ve 1995/67 sayılı onayı ile Kırklareli Ticaret Borsası'nın Babaeski İlçesi dışarıda kalacak şekilde çalışma alanlarını daraltması ve Babaeski İlçesinde müstakil bir Borsa kurulması Bakanlık makamının onayı ile uygun görülmüştür. 

 Kuruluşuna izin verilen Ticaret Borsasına Babaeski İlçesi dahilinde ilçemiz Kaymakamı ZiyaÇOŞKUN'un Başkanlığında bir toplantı yapılmıştır. Bu toplantı neticesinde gruplandırma kuruluna Afsun AKGÜN(Zahireci-Toptancı.Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı), Cahit Faraz SEZER(Sanayici), Ertuğrul KURTPOLAT(Serbest Muhasebeci), Selehattin TÜREDİ(Sanayici.Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurul Üyesi), Kenan YIKILMAZ(Zahireci Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurul Başkan Vekili.) seçilmişlerdir. 

Üye kayıtları tamamlandığında, ''Oda ve Borsalarda organ seçimleri hakkında Yönetmelik'' hükümlerine göre 28.10.1995 tarihinde Borsa Meclis üyeliği seçimi yapılmıştır.
Meclis üyeliklerine seçilen üyeler kendi aralarında 2 Kasım 1995 dahilinde Meclis Başkan ve Başkan Vekilliği seçimini yapmış olup, Meclis Başkanlığına Salahattin TÜREDİ başkan Vekilliğine de Şükrü ÇÖLGEÇEN seçilmişlerdir.
Meclis Başkan ve Başkan vekili seçiminden sonra yine Meclis üyeleri yargı gözetiminde Yönetim Kurulu üyeliklerini ve Birlik delegesi seçimini yapmışlardır. Yapılan seçim neticesinde, Yönetim Kurulu üyeliklerine ;
Tunç ŞİMŞEK 14 oy, Kenan YIKILMAZ 13 oy, Adnan KALENDER 10 oy, Cahit Faraz SEZER 10 oy, Sedat KARANFİL 9 oy ile Yönetim Kurulu üyeliklerine, Kenan YIKILMAZ 14 oy ile de Birlik delegeliğine seçilmişlerdir.
Yönetim Kurulu üyelikleri seçimleri tamamlandıktan sonra Yönetim Kurulu üyelikleri kendi aralarında Başkan ve Başkan vekilliği için yapmış oldukları seçimde Yönetim Kurulu Başkanlığı Kenan YIKILMAZ, Başkan Vekilliğine de Cahit Faraz SEZER seçilmişlerdir.
 Borsanın tüm organ seçimleri tamamlandıktan sonra yapılan ilk Meclis toplantısında Borsayı Kanun, tüzük, Yönetmelik ve yine bu hükümler çerçevesinde alınacak Meclis ve Yönetim Kurulu kararlar doğrultusunda sevk ve idare edecek Genel Sekreterin ataması görüşülmüş olup, daha önce Kırklareli Ticaret Borsasında Babaeski Şube Müdürü görevini ifa eden ve Borsa kuruluş teknik işlemlerini realize eden Fahrettin ÖZÜN Genel Sekreterliğe atanmıştır. Genel Sekreter ataması ile birlikte yine Kırklareli Ticaret Borsası Babaeski Şubesinde görevli Saim KULAOĞLU muamelat memurluğuna, Sebahattin ŞİMŞEK müstahdem ve kantar memurluğu kadrosuna atanmışlardır. 
 Kuruluş işlemleri, organ seçimleri ve memur atamaları tamamlandıktan sonra, 1 Aralık 1995 tarihinden itibaren Babaeski Ticaret Borsası 1995 yılı bir aylık 500.000.000.-Lira'lık denk bütçe yapmış Hacı Hasan Mahallesi Eğri Sokak No:27 adresinde İsmail ÇALIŞKAN'a ait yaklaşık 40 metrekare'lik bir dükkanda tescil işlemlerine, Belediye mezbahasının karşısında 40 tonluk kantar ile tartı işlemleri ile faaliyetlerine başlamıştır.
 

Borsamız
64x64

Misyon - Vizyon

Devamı...
64x64

Babaeski Tarihçesi

Devamı...
64x64

Borsamız Tarihçesi

Devamı...
64x64

Personel

Devamı...
64x64

İNSAN KAYNAKLARI

Devamı...
64x64

KALİTE POLİTİKAMIZ

Devamı...
64x64

MALİ POLİTİKAMIZ

Devamı...
64x64

HABERLEŞME POLİTİKAMIZ

Devamı...
64x64

ÜYE İLİŞKİLERİ POLİTİKAMIZ

Devamı...
64x64

BİLGİ İŞLEM POLİTİKAMIZ

Devamı...

Üye Değilmisiniz? Üye olmak için Tıklayınız.

Giriş Yap | Kayıt Ol

Başkanımız

baskan
Ünsal VURAL
Yönetim Kurulu Başkanı

Günlük Fiyatlar

 • AYÇİÇEK
  En Düşük: 5,25
  En Yüksek: 6,82
  Ortalama: 6,01
  Miktar: 577.804
  İşlem Adedi: 46
  Son Güncelleme
  08 Kasım 2021, 15:29
 • BUĞDAY
  En Düşük: 2,50
  En Yüksek: 2,87
  Ortalama: 2,73
  Miktar: 175.525,00
  İşlem Adedi: 12
  Son Güncelleme
  08 Kasım 2021, 15:28

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

 • TOPRAK TAHLİL LABORATUVARI
 • BASINDA BİZ

Videolar

 • TOBB Küçük Parmaklar
 • TOBB Küçük Parmaklar
 • İstihdam Seferberliği 2019 Kapsamında Uygulanan Teşvikler
 • İstihdam Seferberliği 2019 Kapsamında Uygulanan Teşvikler
 • Hannaver Faira Turkey 2016 Yılı Fuar Takvimi
  Hannaver Faira Turkey 2016 Yılı Fuar Takvimi
 • Kobi Bilgi Sistemi
  Kobi Bilgi Sistemi
 • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
 • Abigem Trakya
  Abigem Trakya
 • Rekabet Kurumu
  Rekabet Kurumu
 • TOBB Türkiye Fuar Rehberi
  TOBB Türkiye Fuar Rehberi
 • Toprak Mahsülleri Ofisi
  Toprak Mahsülleri Ofisi
 • Tobb Tv
  Tobb Tv
 • Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi
  Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi
 • Ekmek İsrafınına Son
  Ekmek İsrafınına Son
 • TOBB Sermaye ve Emtia Piyasa Verileri
  TOBB Sermaye ve Emtia Piyasa Verileri